وقوع زمین لرزه و فوران آتشفشان در شرقی ترین نقطه روسیه| ویکی پدیا فارسی

وقوع زمین لرزه و فوران آتشفشان در شرقی ترین نقطه روسیه

وقوع زمین لرزه و فوران آتشفشان در شرقی ترین نقطه روسیه

مسکو - ایرنا- زمین لرزه ای به بزرگی 5.1 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بامداد امروز (دوشنبه) منطقه کامچاتکا در خاور دور روسیه را لرزاند و در همین منطقه از دهانه آتشفشان شیولوچ خاکستر و دود به ارتفاع هفت کیلومتر رها می شود.

 

به گزارش ایرنا، زمین لرزه 5.1 ریشتری جزایر کوماندور روسیه تلفات جانی یا خسارات مالی نداشته است.
ایتارتاس به نقل از مرکز ژئوفیزیک منطقه کامچاتکا اعلام کرد: کانون زمین لرزه در عمق 49کیلومتری زمین و و 122 کیلومتری جزیره برینگ منطقه بوده است.
در همین حال از دماغه آتشفشان شیولوچ از مرتفع ترین آتشفشان های روسیه واقع در منطقه کامچاتکا، ستون دود و خاکستر به ارتفاع بیش از هفت کیلومتر به آسمان پرتاب می شود.
انستیتو آتشفشان شناسی و زلزله نگاری خاور دور وابسته به آکادمی علوم روسیه در این رابطه اعلام کرد: فوران آتشفشان شیولوچ که از روز یکشنبه آغاز شده است به شدت جریان دارد. اما تاکنون دود و خاکستر به مناطق پیرامونی نرسیده است. 
مواد پرتاب شده از این آتشفشان تا فاصله 20 کیلومتری پخش شده است اما در مسیر حرکت آن هیچ منطقه مسکونی قرار ندارد.
با توجه به افزایش فوران آتشفشان شیولوچ و امکان خطر ان برای هواپیماها به تمام خطوط هوایی توصیه شده است، مسیر دیگر دورتر از آتشفشان را برای پرواز انتخاب کنند.
شیولوچ با پهنای 45 کیلومتر و ارتفاع سه هزار و 283 متر از سطح دریا با قدمت بیش از 60 هزار سال بزرگترین آتشفشان روسیه است. 
منطقه کامچاتکا از مناطق زلزله خیز روسیه است و تقریبا همه آتشفشان های این کشور در این شبه جزیره قرار دارد.